MúzeumokMa 2020 kutatás
MúzeumokMa 2020 elnevezésű kutatás célja a magyar múzeumi szféra átfogó állapotfelmérése, a jelen szakmai helyzet teljes körű feltérképezése, nagy hangsúlyt fektetve a statisztikák elemzésére és a fenntartói vélemények megismerésére. A kutatási eredmények ismerete támogatja a felelős szakmai és kultúrpolitikai döntéshozatalt, kijelöli a lehetséges fejlődési irányokat, valamint hozzájárul a múzeumi szféra szemléletformálásához.
Magyar Kultúra Számai
A Magyar Kultúra Számai projekt célja egy komplex adatbázis létrehozása, amely az 1990. óta eltelt időszak legfontosabb kulturális mérő- és mutatószámait, költségvetési- és minden, a területet érintő egyéb adatait gyűjti össze és adja közre közérthető formában. A projekt hiánypótló, mert jelenleg nincs egy mindenki számára elérhető és hozzáférhető adatbázis, ahol ezek az adatok tanulmányozhatók, kutathatók. Az adatok szétszórtan léteznek ugyan, de nincsenek rendezve, egymással összefüggésbe hozva, elemezve, és többségük nyilvánosan nem elérhető.
Fesztiválkutatás 2016
13 évvel ezelőtt került sor legutóbb a magyarországi fesztiválok átfogó vizsgálatára. Az akkori kutatás hosszú időre referenciaponttá vált és segítette a döntéshozókat a minőségi szempontok érvényre juttatásában. Intézetünk ezért kutatást és átfogó felmérést végzett a Magyar Művészeti Akadémia Titkársága felkérésére és finanszírozásával, a Magyar Fesztivál Szövetség szakmai támogatásával a 2016-os hazai fesztiválkínálatról, annak legfontosabb adatairól, mutatóiról és trendjeiről, valamint elemezte a támogatási és finanszírozási gyakorlatot.
Közvélemény-kutatás a Magyar Művészeti Akadémiával és a Műcsarnok tervezett tulajdonosváltásával kapcsolatban
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Műcsarnok körül az elmúlt hónapokban kibontakozott politikai és sajtópolémia egyértelműen a jelen kormányzati ciklus egyik legmeghatározóbb kultúrpolitikai vitájának tekinthető. Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet nem tartja feladatának, hogy állást foglaljon ebben a vitában, azt azonban igen, hogy a maga eszközeivel reflektáljon annak alakulására. Az intézet hosszabb elemzést publikált az MMA-ügy sajtóvisszahangjával kapcsolatban, mely honlapunkról letölthető. Az ehhez kapcsolódó közvélemény-kutatás legfontosabb adatait az alábbiakban is közzétesszük.
A Magyar Művészeti Akadémia és Műcsarnok-ügy a sajtó tükrében
Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet első nagyobb tanulmánya a Magyar Művészeti Akadémia és a Műcsarnok-ügy sajtóbeli megjelenését vizsgálja, de nem pusztán a klasszikus tartalomelemzés eszköztárával: elsőként a híradásokra támaszkodva felvázolja az ügy kronológiáját, majd annak sajtóreprezentációját elemzi két fő szempont szerint, végezetül pedig az elemzés eredményeit az intézet által készíttetett közvélemény-kutatás révén nyert adatok alapján árnyalja. Az elemzés forrásmegjelöléssel szabadon hivatkozható.