Fesztiválkutatás 2016
13 évvel ezelőtt került sor legutóbb a magyarországi fesztiválok átfogó vizsgálatára. Az akkori kutatás hosszú időre referenciaponttá vált és segítette a döntéshozókat a minőségi szempontok érvényre juttatásában. Intézetünk ezért kutatást és átfogó felmérést végzett a Magyar Művészeti Akadémia Titkársága felkérésére és finanszírozásával, a Magyar Fesztivál Szövetség szakmai támogatásával a 2016-os hazai fesztiválkínálatról, annak legfontosabb adatairól, mutatóiról és trendjeiről, valamint elemezte a támogatási és finanszírozási gyakorlatot.
A Magyar Művészeti Akadémia nemcsak köztestületi feladatai, de intézményei (Pesti Vigadó, Műcsarnok) révén is érdekelt a magyarországi fesztiválok feltérképezésében. A kutatást végző Örökség Kultúrpolitikai Intézet fő tevékenysége kultúrpolitikai, illetve kulturális tárgyú kutatások folytatása, elemzések készítése, kiadványok publikálása.
Intézetünk a 2017-es szakmai programjában megvalósuló kutatás során a 2016-os fesztiváloknak juttatott támogatásokat vizsgálta, az állami finanszírozások vizsgálatával tett kísérletet a fesztiváloknak juttatott állami támogatások feltérképezésére a kormányzati támogatásoktól kezdve, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásain át, az állami háttérintézmények és cégek által adott támogatásokig.
2018. május 25-én a Magyar Turisztikai Szövetség által rendezett szakmai beszélgetésen mutattuk be a tanulmány legfontosabb megállapításait.
Makranczi Zsolt, az Örökség Kultúrpolitikai intézet igazgatója, Ganczer Gábor, a Magyar Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetségének (MaReSz), Márta István, a Magyar Fesztiválszövetség elnöke, Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Szövetség elnöke, a rendezvény házigazdája. Fotó: Szöllősi Mátyás/MMA
A fesztiválkutatás módszertanilag egyrészről a kormányzati, valamint minisztériumi háttérintézmények adatainak begyűjtésével vizsgálta az állami finanszírozást, az önkormányzatok fesztiváltámogatásai szokásait kérdőíves adatszolgáltatás útján elemezte, másrészről a fesztiválszervezőket fókuszcsoportos interjúk során kérdezték, valamint a Magyar Fesztivál Regisztrációs és Minősítési Programban megadott adataik alapján vontak le elemzési következtetéseket. A kutatás az állami és önkormányzati szereplők finanszírozási, támogatási adatai, jellemzői mellett magukat a fesztiválokat is elemezte. Sőt, a szaktanulmány összehasonlító kitekintéssel külföldi fesztiválkutatások – különösen fókuszálva a V4-ek országaira – eredményeit is ismerteti.
A Fesztiválkutatás 2016 adatait, az adatokból levont következtetéseket egészen biztosan jól tudják majd hasznosítani az egyre nagyobb nemzetstratégiai és nemzetgazdasági szereppel is bíró, folyamatosan erősödő kulturális turizmus hazai aktorai.
Kutatásunk anyagát 2018-ban Fesztiválkutatás. Kulturális fesztiválok finanszírozása és szervezése Magyarországon címmel könyv formájában is kiadtuk. A kötet kereskedelmi forgalomba nem kerül, az érdeklődők számára a készet erejéig térítésmentesen megrendelhető (utánvéttel) vagy személyesen átvehető az intézetben. Rendelési, illetve átvételi igény esetén előzetes egyeztetés az Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen lehetséges. (A megrendelt köteteket futárszolgálat szállítja ki; a kézbesítés díja 1500 Ft, amely átvételkor fizetendő. Egy megrendelő számára egy példány kézbesítését vállaljuk, kizárólag belföldön. A személyes átvételt kézbesítési vagy egyéb költség nem terheli.)
A kutatásról készített összefoglaló sajtóanyagot ITT érheti el.
A Fesztiválkutatás szakmai program megvalósítását 2017. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.