Andrzej Nowak: Az Orosz Birodalom áldozatai
Megjelent Nyugat-eurázsiai Idő című társadalomtudományi könyvsorozatunk nyolcadik kötete, Andrzej Nowak: Az Orosz Birodalom áldozatai - a birodalom mint áldozat című könyve.
Hammerstein Judit: Oroszok és magyarok
Megjelent Hammerstein Judit: Oroszok és magyarok. Magyar írók Oroszország- / Szovjetunió-tapasztalata az 1920-1930-as években című könyve.
Milyenek az oroszok és milyenek vagyunk mi, a megfigyelők? Miként ragadható meg a félelmet és rajongást egyszerre kiváltó rejtélyes orosz világ? Hammerstein Judit vizsgálódásának tárgya a két világháború közötti Oroszországot megjárt magyar írók úti beszámolói. Ám a kötet horizontja időben és térben ennél sokkal tágasabb: a művek az elemzés során nemcsak egymásra reflektálnak folyamatosan, hanem számos más kortárs leírásra, megfigyelésre is.
Fesztiválkutatás
Magyarország dinamikusan fejlődő és sokszínű kulturális fesztiválkínálata a társadalom széles rétegének nyújt tartalmas kikapcsolódást, közösségi élményt. Jelentőségük mára messze túlmutat a szórakoztatáson, szerves részévé váltak hazánk kulturális, turisztikai és gazdasági életének. Ennek ellenére fesztiváljaink átfogó vizsgálatára 2004-ben került sor legutóbb.
Németh Orsolya: Posztszovjet non-fiction. A volt Szovjetunió országai és a lengyel tényirodalom
Megjelent Nyugat-eurázsiai Idő című társadalomtudományi könyvsorozatunk hatodik kötete, Németh Orsolya: Posztszovjet non-fiction. A volt Szovjetunió országai és a lengyel tényirodalom című könyve.
Hegyi-Karabah, Abházia, Azerbajdzsán, Örményország, Csecsen- és Ingusföld, Kirgizisztán, Jakutföld, Ukrajna, Fehéroroszország – csak hogy néhányat említsünk abból a számos országból, amelyek a Szovjetunió 1991-es felbomlása után váltak önálló államokká, és amelyekben számtalan különböző nép él.
HAMAROSAN! Németh Orsolya: Posztszovjet non-fiction.
Hamarosan a könyvesboltok polcaira kerül sorozatunk következő kötete, Németh Orsolya: Posztszovjet non-fiction. A volt Szovjetunió országai és a lengyel tényirodalom című könyve.
Ihar Babkou: A Fehérorosz Királyság. Romokból olvasni
Megjelent Nyugat-eurázsiai Idő című társadalomtudományi könyvsorozatunk ötödik kötete, Ihar Babkou: A Fehérorosz Királyság. Romokból olvasni című könyve.
Babkou a szovjet birodalom agóniája idején, a nyolcvanas évek második felében végzett Minszkben filozófia szakon, amikor a fehérorosz önismeret már az elméleti szakaszába lépett. Legfőbb ideje volt, mert a következő években ajánlatos volt használniuk az eszüket a fehéroroszoknak, hiszen akkor kellett újragondolniuk a hagyományaikat és a nemzeti létüket, amikor életük legnagyobb esélyét kapták.
5 éves a Mozaik Múzeumtúra
Öt éve indult el a Mozaik Múzeumtúra program és fontosnak éreztük, hogy beszámoljunk elért eredményeinkről, tapasztalatainkról. A kötet első része ezért a Mozaik Múzeumtúra első öt évét mutatja be, a programot részletesen ismertető írás mellett a benne résztevők (múzeumok, iskolák, civil szervezetek) szubjektív beszámolóinak segítségével.
88. Ünnepi Könyvhét
Szeretettel várjuk Önt és családját a 88. Ünnepi Könyvhét és 16. Gyermekkönyvnapok (2017. június 8–12.) központi helyszínén, Budapesten, a Vörösmarty téren.
Intézetünk kiadásában megjelenő könyveinket a Ráció Kiadó standján tekintheti meg és vásárolhatja meg 20%-os kedvezménnyel.
Agnieszka Kołakowska: Kultúrák háborúi és más harcok
Megjelent a ’NYUGAT-EURÁZSIAI IDŐ’ címmel elindított társadalomtudományi könyvsorozatunk negyedik kötete, Agnieszka Kołakowska: Kultúrák háborúi és más harcok című könyve.
„A manapság divatos különböző ortodoxiákat és ezek következményeit írtam le a leggyakrabban; az utóbbiak közül az az egyik leglényegesebb és a legaggasztóbb, hogy gyorsan fogyatkozik a tér aközött, amit muszáj, és aközött, amit nem szabad. Sokasodnak a „jogok” („jogosultság” értelemben), szűkül a szabadságjogok érvényességi köre, egyre inkább sérül a szólásszabadság.
Anne Applebaum: Kelet és Nyugat között
Megjelent a ’NYUGAT-EURÁZSIAI IDŐ’ címmel elindított társadalomtudományi könyvsorozatunk harmadik kötete, Anne Applebaum: Kelet és Nyugat Között című könyve.
A műben leírt térség, a Balti-tengertől a Fekete-tengerig tartó határvidék választja el Európát Oroszországtól. Erről a Tengerközről tudunk a legkevesebbet, mert ez már nem tartozik bele a jól ismert Közép-Európába. Gdańskban kezdődik az utazás, ahol a szerző fölszáll a kalinyingrádi hajóra. A korábban hermetikusan elzárt városban hosszasan keresi a német kultúra nyomait, majd megy tovább Litvániába, Fehéroroszországba, Ukrajnába, aztán Kárpátalján keresztül Moldovába, végül eljut Odesszába.