Történelmi utazás ismeretlen tájakon
Anne Applebaum: Kelet és Nyugat között. Európa határvidékén című könyvének bemutatója az Írók Boltjában
Ismeretlen vidékre kalauzolja az olvasót Anne Applebeum Közép-Európa és Oroszország határmezsgyéjét bemutató műve, mely 2017. január 31-én, az Írók Boltjában mutatkozott be a hazai olvasóközönség előtt. Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet Nyugat-eurázsai Idő című társadalomtudományos könyvsorozatának harmadik kötete a Balti-tengertől a Fekete-tengerig húzódó térség kommunizmusból lábadozó mikrovilágába enged bepillantást a fiatal történész-író, Anne Applebaum 1991-es utazásán keresztül.
Applebaum érdeklődésének középpontja és fő kutatási területe Kelet- és Közép-Európa, több magyarul is olvasható műve jelent meg a témában (A Gulag története, A Vasfüggöny – Kelet-Európa megtörése 1944-1956). Hozzáértő kívülállóként kalauzolja az olvasót Gdańskban kezdődő, majd Litvániában, Fehéroroszországban, Ukrajnában és Moldovában folytatódó, Odesszában véget érő utazásai során. Kitűnően eligazodik a szovjetunió felbomlását követő bonyolult politikai folyamatokban, képes belülről láttatni a térség népeinek történelmét, megvilágítani, miben közösek és miben ellentétesek az érdekeik, ugyanakkor nem azonosul egyik itt élő nép nemzeti ideológiájával sem.
A kötetről Vas Viktória polonista, Muszatics Péter filmtörténész, valamint Pálfalvi Lajos irodalomtörténész beszélgettek a könyvbemutató keretében.
Pálfalvi Lajos rávilágított: a Kelet és Nyugat között eltér Applebaum korábban magyar nyelven megjelent műveitől. Az írónő 1991-ben még fiatal szlavistaként, nem pedig történészként utazta be a vidéket, sokkal szubjektívebb, közvetlenebb hangnemet ütve meg írásában.
Vas Viktória kiemelte: ritkán találkozni olyan mélyre látó riporterrel, mint Applebaum, aki tudásának, tapasztalatának, valamint remek irodalmi érzékének köszönhetően műfaj szempontjából is különleges, egyfajta határvidéken mozgó alkotást hozott létre.
„A történelem szavakból áll, és akkor jó egy történész, ha sikerül megtalálnia a megfelelő kifejezéseket” – fogalmazott Muszatics Péter. Applebaumnak sikerült megragadni a Szovjetunió összeomlását követő szürreális állapotok esszenciáját, elmélyült és empatikus íróként dolgozta fel művének tárgyát.