Meghívó - Széchenyi és a nagycenki fejlesztések
Milyen fejlesztések várhatók az idei Széchenyi Emlékévben a grófi család egykori családi fészkében, Nagycenken? Miként mutatható meg a reformkor egyik legfontosabb gondolkodójának lakókörnyezete, mindennapjai? Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet április 6-i kulturális szimpóziumán ezekre a kérdésekre is keressük a választ.
Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet áprilisi kulturális szimpóziumán Nagycenk egykori, s jelenkori fejlesztéseiről cserél eszmét dr. Estók János, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója, Fónagy Zoltán, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudomániy Intézetének tudományos főmunkatársa és L. Simon László, kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkár.
A Győr-Moson-Sopron megyei Nagycenk a 18. század óta a Széchényiek birtoka. A település kastélyának építtetője Széchényi Antal volt, aki halála után unokaöccsére, a Magyar Nemzeti Múzeumot és az Országos Széchényi Könyvtárat alapító gróf Széchényi Ferencre hagyja a birtokot. Édesapja halálakor, 1820-ban Széchenyi István tulajdona lett a családi élet központjának számító kastély, a cenki uradalom és az ahhoz tartozó hat település.
A 18. század közepén eredetileg barokk stílusban emelt épület többszöri átalakítást követően Széchenyi István idejében nyerte el mai arculatát. A gróf 1833-tól kezdve átépíttette és modernizáltatta az épületet, s az utókor által Széchenyi-szárnynak nevezett épületrészben rendezte a rezidenciáját. Annak ellenére, hogy Széchenyi köztudottan csak kevés időt töltött cenki otthonában, lakóhelyét igyekezett a kor legmagasabb szintű technikai eszközeivel felszerelni.
A szép, neobarokk park közepén található épületegyüttes ma a magyar reformkor egyik legfontosabb személyiségét, a 225 éve született Széchenyi Istvánt megidéző emlékmúzeumnak ad otthont. Az intézmény 2014 óta az Eszterháza Kulturális, Kutató és Fesztiválközpont szervezeti egységeként működik, s az idei Széchenyi Emlékévben megújul. Várhatóan az elkövetkező években a kastélyhoz tartozó lovarda, valamint a Széchenyi síremlékek is felújítása is megkezdődik.
A beszélgetésen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezni az Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen lehet.
Helyszín: Várkert Bazár Cukrászda
Időpont: 2016. április 6. (szerda), 14 óra
Kövessen minket a Facebookon is: Széchenyi és a nagycenki fejlesztések