„A víz látványa”
Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet Örökség a tóparton című kerekasztal-beszélgetésén a Velencei-tó környékének turizmusáról fejtette ki véleményét L. Simon László, Mártonné Máthé Kinga és Dr. Görög István. A 2015. november 5-én, a Velence Resort & Spa Hotelben megtartott rendezvényen fontos alapvetésekről, nagy változások szükségességéről és bátor tervekről hallhattak a vendégek.
Makranczi Zsolt, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, s átadta a szót Bányai Balázsnak. A Szent István Király Múzeum történésze a környék nemesi és arisztokrata családjai által a Velencei-tó térségére hagyott épített és szellemi örökségről tartott vetítéssel egybekötött előadást, amelyen a kastélyok és kúriák mellett gasztronómiai leletekről is ejtett szót.
A prezentációt követően Somossy Eszter moderálásával kezdődött el a kerekasztal-beszélgetés. A disputa résztvevői egyetértettek abban, hogy a meglévő alapokra lehet építeni, a fejlődést azonban különféle utakon látták elérni. L. Simon László az összefogást tartotta a fejlődés zálogának. „Nagyon fontos felismerni, hogy turisták a víz látványért jönnek ide! – mondta a Miniszterelnökség államtitkára, aki határozott álláspontja részletezésében figyelemreméltó kijelentést tett: „A térség polgármestereinek – akár önmaguk ellen cselekedve is – népszavazást kellene indítani, és a tó környékének 3-4 kisvárosából egyet létrehozni. Egy nagyobb város számára ugyanis sokkal nagyobb pénzügyi keretet hívhatnának le, mint amekkorához sok kis település hozzáfér. Ha polgármester lennék itt, én ezt tenném” – tette hozzá L. Simon László.
Dr. Görög István intézményvezetőként a kulturális színterek jelentőségéről beszélt. A pákozdi Katonai Emlékpark ügyvezetője következőképpen elemezte a helyzetet: „Katonaként úgy vélem, hogy taktikai kérdéseket stratégia nélkül nem lehet megvitatni. Az apró sikereknek látszateredményei lehetnek ugyan, de hosszú távú hatása biztosan nem. El kell dönteni, hogy mit akarunk, mert a strandpapucsos nem fogja jól érezni magát a múzeumban, ahogyan a szmokingos sem a strandon” – szemléltette a nyugalmazott ezredes.
Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. belföldi igazgatója a markáns látnivalókban véli megtalálni a vonzerőt. A beszélgetés végén arra mutatott rá, hogy nem lehetetlen dolgok kellenek a fejlődéshez, még csak hazánkból sem kell kilépni: „Nem kell külföldre menni, elég csak Kőszeget megnézni, Debrecent vagy épp Majkot. Kitűnő példákat találunk itthon is, kellő határozottsággal csodákat műveltek már a városvezetők.”
Az elindult fejlesztések messze nem értek véget, akad munka bőven a Velencei-tó környékén. A kerekasztal-beszélgetés felvetéseiben nagy potenciál rejlik, a kialakult élénk vita pedig fontos lépés lehet, hogy ezek a felvetések eljussanak a tenni akaró környékbeli lakosokhoz és döntéshozókhoz.
2015. november 5.
Örökség Kultúrpolitikai Intézet