Az állami ingatlanvagyon sorsa a rendszerváltozás után
Szerkesztette Horváth Attila
A kiadvány Az állami ingatlanvagyon sorsa a rendszerváltozás után című konferencia előadásainak szerkesztett változatát tartalmazza, egy, a témakörhöz kapcsolódó kutatás eredményeit összegző tanulmánnyal kiegészítve. A kötet kereskedelmi forgalomba nem kerül, az érdeklődők számára a készet erejéig térítésmentesen megrendelhető (utánvéttel) vagy személyesen átvehető az intézetben. Rendelési, illetve átvételi igény esetén előzetes egyeztetés az
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
e-mail címen lehetséges. (A megrendelt köteteket futárszolgálat szállítja ki; a kézbesítés díja 1500 Ft, amely átvételkor fizetendő. Egy megrendelő számára egy példány kézbesítését vállaljuk, kizárólag belföldön. A személyes átvételt kézbesítési vagy egyéb költség nem terheli.)
A kiadvány alapjául szolgáló tanácskozás gondolata abból felismerésből származik, hogy az 1989–1990-ben kibontakozó rendszerváltozás idején a magyar társadalomnak, de még a magyar államnak sem volt pontos ismerete, átfogó képe arról, hogy az állampárt, valamint annak úgynevezett „társadalmi alapon” működő szatellitszervezetei mekkora vagyonnal rendelkeztek, különös tekintettel a nemzeti ingatlanvagyonra.
A konferenciára az Államreform Operatív Program részeként került sor, céljaként pedig a nemzeti ingatlanvagyon védelmét szolgáló jogi szabályozás előkészítését tűzte ki. Az előadások a történelmi előzményekre és összefüggésekre világítanak rá, lehetővé téve az érintett problémakörnek a maga komplexitásában történő szemlélését, valamint nyomon követik a magyar nemzeti ingatlanvagyon tulajdonosi szerkezetének a rendszerváltozás utáni átalakulását.
A konferencián elhangzott előadásokon túl a kötet egy, a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program keretében, az Ereky Terv VI. ütemének részeként megvalósult, az állami ingatlanvagyon rendszerváltozás utáni sorsával kapcsolatos kutatás eredményeit összegző tanulmányt is tartalmaz. A tanulmány bemutatja az állampárt szatellitszervezeteinek létrejöttét és szerepét, egy konkrét példa révén beszámol e szervezetek vagyonátmentési kísérleteiről, ismerteti a szatellitszervezetek vagyonának sorsát meghatározó jogszabályokat, végül pedig a szatellitszervezetek ingatlanvagyonával kapcsolatos kutatás történetéről és eredményeiről ad áttekintést.
A kötet célja, hogy hozzájáruljon egy olyan szakmai diskurzus kibontakozásához, amelynek során javaslatok, illetve konkrét jogszabályi megoldások születhetnek a nemzeti vagyon tényleges körének feltárása és az állami jogérvényesítés lehetősége érdekében.
A kötet szerzői: Antal Péter, Barna Attila, Bittsánszky Ádám, Sławomir Cenckiewicz, Gál András Levente, Horváth Attila, Keresztes Tibor, Lacsny Márton, Mezey Róbert, L. Simon László, Téglási András.