Művészeti felfogások: szobrokban, grafikákban - Lezajlott az „Alkotók és alkotások – szubjektív mű(vészet)értelmezés” c. Örökség Műhely kerekasztal-beszélgetésünk

Remek hangulatban telt a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola együttműködésében szervezett Örökség Műhely elnevezésű programsorozatunk második rendezvénye. Az „Alkotók és alkotások – szubjektív mű(vészet)értelmezés” című kerekasztal-beszélgetésre 2024. augusztus 27-én, kedden délután a kápolnásnyéki Halász Gedeon Eseményközpontban került sor. A program keretében művészetről, értelmezésről, alkotásról, s kortárs irányokról beszélgetett Giczy Kristóf grafikusművész, Kontur András szobrászművész és Rodics Eszter, a Népfőiskola elnökasszonya.

 

Az alkotók közös szellemi utazásra hívták kedden délután a kápolnásnyéki közönséget: válaszokat kerestek olyan kérdésekre, milyen technikák, ábrázolásmódok közvetítik legjobban a művészetet? Vajon mit is jelent ma alkotónak lenni abszolút értelemben, és milyen szerepet is töltenek be az alkotók, művészek a közéletben? Hasonlóképpen fontos szempont mindezt megvizsgálni a közönség, a befogadó oldal szemszögéből is: mit jelent ma művészet-fogyasztónak, műértőnek, műélvezőnek lenni, és milyen felelőssége van az egyes embernek abban, hogy a művészet kultúra- és nemzetmegtartó ereje megmaradjon?

Giczy Kristóf grafikusművész kifejtette, a grafikában, noha megjelenik a kísérletező jelleg, azért a technikai kötöttségek miatt nagy jelentősége van mégis a hagyományos vizuális ábrázolási módoknak. Vagyis hagyományosabb, klasszikusabb formanyelvet – figuralitást, akadémista rajztudást – igényel. E gondolathoz Kontur András is csatlakozott, aki elmondta: ő alapvetően modern, mondhatni ’dizájnos’ formákkal dolgozik, mégis hagyományőrző és tematikáit tekintve tradicionális művészetet művel. Alkotásaiban megjelennek bibliai témák, anyagaiban kísérletezik a fénnyel, nappal, a fény torzított megjelenítésével, háborúval, békével, illetve a keresztény témákkal.


A baráti hangvételű beszélgetésen a művészek kiemelték: létezik romboló, közömbös és építő jellegű művészet, ez a legfontosabb, a művészet ugyanis, ha épít, akkor az a lelket, az emberiséget és a társadalmat is építi, előreviszi.

Az idei, második Örökség Műhely kerekasztal-beszélgetés helyszíne a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola központja volt, ám ez sem véletlen: a Népfőiskola ugyanis olyan művészetet népszerűsítő, oktató intézmény, amely 2019 óta rendületlenül dolgozik azon, hogy kiállításaival, szakmai programjaival, különböző kezdeményezéseivel támogassa a kárpát-medencei művészek alkotási és közösségépítő lehetőségeit. Igyekszik ugyanakkor lehetőséget biztosítani arra is, hogy a közönség is megtalálja és kihasználja a kapcsolódási pontokat a művészek világához. Ezért törekszik arra, hogy olyan találkozásokra adjon alkalmat, melyek – amellett, hogy maradandó élményt nyújtanak a látogatók számára – segítenek eligazodni a folyamatosan formálódó alkotói, művészeti életben is.

 

A program a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola együttműködésében, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.

Hírlevél feliratkozás


A Magyarság Kulturális Fővárosa Program előkészítését a Miniszterelnökség támogatja.


Tájékoztató rendezvényeken készülő fényképfelvételekről és azok felhasználásáról:
Az Örökség Kultúrpolitikai Intézet tájékoztatja a rendezvényein résztvevőket, hogy az eseményeken kép- és hangfelvételeket készíthet.
A rendezvényeken részt vevők az azokon való részvétellel elfogadják és kifejezetten hozzájárulnak ahhoz, hogy róluk kép- és hangfelvétel készüljön. Tudomásul veszik, hogy a rendezvényen készült fotókat az Intézet a honlapján és közösségi média oldalain a rendezvény népszerűsítése, a rendezvényről tájékoztatás céljából felhasználhatja.
A rendezvényről készült felvételeket az Intézet jogosult átadni a rendezvény fellépőinek, szereplőinek honlapjukon és közösségi média oldalaikon történő felhasználásra.
A fényképek törlése indokolt esetben kérhető az info@oroksegintezet.hu e-mail címen.

©2025 Örökség Kultúrpolitikai Intézet, 1092 Budapest, Ferenc körút 14. | Tel.: 06 20 388 2348 | E-mail: info@oroksegintezet.hu |